2023-12-20T14:55:38+02:00
Какво е Арт терапия?
Арт терапията е изключително млада терапевтична дисциплина. За първи път се появява в средата на ХХ век в европейските и англоговорящите страни.
Според ООН „Арт терапията е психично-здравна дейност, която използва творческия процес на изкуството с цел подобряване и повишаване на физическото, умственото и емоционалното благополучие на хората от всички възрасти. Тя се основава на убеждението, че творческият процес помага на хората за решаване на конфликти и проблеми, развива умения за междуличностна комуникация, управление на поведението, намаляване на стреса, повишаване на самочувствието и самосъзнанието и постигане на прозрение.“
Хората винаги търсят спасение от заболявания и е установено, че изкуството е един от най-често срещаните методи за това. Изкуството и творческият процес могат да помогнат при лечението на много заболявания. Хората могат да избягат от емоционалните ефекти на болестта чрез изкуството и много други творчески методи.
Арт терапията е като прозорец към света на децата. Според повечето специалисти една рисунка или творба струва много повече от стотици думи, особено ако е дело на дете болно от хронична болест, от аутизъм, пострадало от насилие или отхвърлено по някакъв начин от социума. Арт терапията е свързана със социалната активност на децата изразена в стимулиране на творческия порив, подпомагащ да осъзнаят чувствата, желанията си и своя Аз-образ. При нея не е важен крайният резултат от работата, а самият процес на създаване. Самият порив за рисуване, шиене, плетене, моделиране и всякаква работа свързана с изкуството, провокира социалната активност на детето, активизира неговите психически сили, което подпомага емоционалното възстановяване и включване в заобикалящия го свят. Арт терапията подобрява комуникацията и пренасочва желанието на детето за израз в други невербални, продуктивни форми. Именно за това се използва при деца, които са преживели тежки травми и изпитват затруднения в изказа на своите страхове и надежди за ползотворно настояще и бъдеще. Активира в позитивна посока тяхната социална активност и оттам – социализацията.
Източник: Арт терапия от Доц. д-р Живко Величков Жечев
 
Как въздейства Арт терапията на мозъка?
Арт терапията стимулира мозъка за правилната му работа. Мозъкът има две полукълба – ляво и дясно. Всяко от полукълбата има различни функции, управляващи различни видове умствена и физическа дейност. При повечето хора лявото полукълбо отговаря за така нареченото абстрактно мислене (логиката, думите, числата, анализа). Дясното пък е свързано с ритъма, въображението, възприемането на цветовете, мечтаенето, усещането за пространство, разпознаването на лица и образи.
Когато мозъкът функционира правилно, двете полукълба си взаимодействат и работят заедно. Тук е мястото да отбележим, че Арт терапията има точно тази функция - посредством редица дейности като плетене, шиене, рисуване, моделиране и други творчества да накара мозъка да функционира правилно.
Арт терапията се изразява в напълно увличане на ума и пръстите на ръцете и освобождаване на творческата енергия, която е подтисната у хората. Творчеството развива креативното мислене и търсенето на индивидуални решения и пътища. То подпомага личностното развитие чрез опознаване, изразяване и осмисляне на своето Аз.
Изкуството развива въображението и помага на човек да погледне по друг начин на себе си и околния свят. Създаването на изкуство чрез процеса на себеизразяване подпомага индивидът да осъзнае собствената си идентичност.
Източник: интернет
 

 

 

 

 

 

 

Ние използваме бисквитки, за да ви гарантираме добрата работа на нашия уебсайт, като спазваме всички правила и добри практики за поверителност на личните Ви данни. Вижте Политиката ни за поверителност